Uwaga !

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem dotyczącym cen nawozów opublikowanego w dniu 18 listopada b.r. na stronach Topagrar.pl

Autor materiału odnosi się do sytuacji rynkowej oraz do realizowanych działań z perspektywy ostatnich miesięcy przez producentów nawozów, rolników, organizacji rolniczych oraz organów państwowych. Z tekstu wynika m.in. bardzo ważne przesłanie, komunikowane przez MRiRW o niezależności funkcjonowania poszczególnych podmiotów prawa handlowego na rynku m.in. Grupy Azoty. Poniżej fragment tekstu :

W ocenie MRiRW „wyższe ceny produktów rolnych mogą być dodatkowym pretekstem dla producentów i dystrybutorów do podwyższania cen. Zapotrzebowanie na nawozy mineralne w polskim rolnictwie już od wielu lat jest na stosunkowo stabilnym poziomie (około 1,8-2,1 mln ton czystego składnika). Zarówno przy wysokich, jak i niskich cenach produktów rolnych zakup nawozów na kolejny sezon jest dla producentów rolnych koniecznością, zwłaszcza w gospodarstwach towarowych, które chcą uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki ekonomiczne, w tym poprzez niedopuszczenie do pogorszenia żyzności gleby i zubożenia jej w makro- i mikroskładniki”. Ministerstwo zapewniło także, że prowadzi rozmowy z krajowymi producentami nawozów: Anwil S.A. i Grupą Azoty S.A., w celu poprawy sytuacji rynkowej, zaznaczając jednocześnie, iż zakłady produkujące nawozy mineralne działają jako spółki prawa handlowego, co oznacza, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma możliwości wpływania na bieżące sprawy spółek, do których niewątpliwie należy polityka cenowa oraz kształtowanie cen sprzedaży poszczególnych produktów.

https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/lider-w-produkcji-nawozow-notuje-dobre-wyniki-finansowe/

Ponadto przesyłamy informację zawartą w Argus media, zajmującego się profesjonalną analityką rynku agro m.in. w Europie z dnia 18 listopada, dotyczącą prognozy na najbliższe miesiące dla nawozów wieloskładnikowych:  

Eksperci podkreślają że na rynku Europejskim mamy do czynienia z ograniczoną podażą nawozów (NPK). Ta ograniczona dostępność w połączeniu z ciągle rosnącymi cenami surowców powoduje podwyżki cen szczególnie w Europie. Na rynku widać wzmożoną aktywność w poszukiwaniu dostaw na pierwszy kwartał 2022 r. Producenci niechętnie kontraktują duże ilości, przewidując dalsze podwyżki cen w styczniu. Ponadto analiza cen surowców pozwala przypuszczać , że całe pierwsze półrocze 2022 może stać pod znakiem wysokich cen.

Jednocześnie informujemy, że następnych dniach będziemy Państwa informowali o dalszych aktywnościach medialnych Grupy Azoty – publikacje w portalach rolniczych oraz prasowych tytułach branżowych z jednoczesnym zaproszeniem Was do aktywnego udziału w „łańcuchu komunikacyjnym” adresowanym do rolników oraz niezależnych firm dystrybucyjnych w okresie poprzedzającym wiosenną aplikację nawozów.

Brak możliwości komentowania