AGROLIDER 45

W TYM WYDANIU

Postaw na bilans składników pokarmowych

Weszliśmy w nowy sezon wegetacyjny. Został już zasiany rzepak, przed nami zasiewy zbóż ozimych i dalsze zabiegi agrotechniczne. Obecna sytuacja rynkowa, która spowodowała gwałtowny wzrost cen środków do produkcji rolnej, jest ogromnym wyzwaniem dla producentów. Jak sobie z tym poradzić? Racjonalnym rozwiązaniem jest przestrzeganie zasad prawidłowej agrotechniki, bazującej na bilansie składników pokarmowych i analizach glebowych.

Zmiany na etykietach nawozów

Nadszedł czas zmian regulacji prawnych w branży nawozowej. Od 16 lipca 2022 r. stosuje się przepisy „Nowego rozporządzenia nawozowego”, bo tak potocznie nazywane jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiające przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Do najważniejszych dla producentów rolnych zmian należą te dotyczące etykietowania produktów nawozowych.

Późny siew pszenicy ozimej

Każde odstępstwo od optymalnego terminu siewu rośliny uprawnej wiąże się z określonym ryzykiem. Czasem jest ono jednak koniecznością. Rolnicy często nie mają innego wyjścia i sieją pszenicę ozimą nawet w połowie listopada, po późno schodzącej z pola kukurydzy czy burakach cukrowych. Wolą jednak takie rozwiązanie, licząc się z obniżką plonu, niż wiosenny siew zbóż jarych, których uprawa w ostatnich latach bywa zawodna.

Pobierz tutaj.

Brak możliwości komentowania